Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Β2 πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στην
«Caserma των βοτάνων» την Πέμπτη, 11/04/2024, στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών.
Το αγρόκτημα «Caserma», εκτός από τον υψηλό βαθμό ποικιλότητας της αυτοφυούς και καλλιεργουμένης χλωρίδας, αποτελεί και ένα ιδανικό φυσικό καταφύγιο, για πολλά είδη σπάνιων βοτάνων προστατευμένο από τις δυσμενείς ανθρώπινες επεμβάσεις.

Η άριστη ξενάγηση από το έμπειρο προσωπικό του αγροκτήματος επέτρεψε σε μαθητές και εκπαιδευτικούς να έρθουν σε επαφή με πολλά, είδη φυτών και να αντιληφθούν πόσο σημαντικό είναι να προστατεύουμε τα πολύτιμα δώρα της φύσης, που δίνονται απλόχερα στον άνθρωπο. Παράλληλα ο βοτανικός κήπος επιφύλασσε, συνεχόμενες εκπλήξεις στους μικρούς επισκέπτες, καθώς μετά την περιήγηση στους χώρους του, οι μαθητές/ μαθήτριες διασκέδασαν με παιχνίδια γνώσεων, γρίφων, κουίζ και ζωγραφικής.
Στον όμορφο αυτό χώρο όλοι βιώσαμε μια ηρεμία πνεύματος και ψυχής και απολαύσαμε με όλες μας τις αισθήσεις την πανέμορφη φύση.